How altus looks like on a tablet

Vefat - Prof. Dr. Oya Akgönenç Muğisuddin

Ülkemizin siyaset, bürokrasi ve akademisinde mümtaz görevlerde bulunmuş, uluslararası ilişkiler alanında sayısız çalışmaya imza atmış ve ESAM çalışmalarının vazgeçilmez müstesna ismi, yönetim kurulu üyemiz Prof. Dr. Oya Akgönenç Muğisuddin Hanımefendi’nin vefatını derin bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet diler, ailesi ve yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ederim. M. Recai Kutan ESAM Genel Başkanı


Prof. Dr. Oya Akgönenç, 17 Ekim 2018 Çarşamba günü akşamüzeri kanser tedavisi gördüğü hastanede vefat etti.

Akgönenç, 19 Ekim Cuma Günü Ankara Kocatepe Camii’nde cuma namazına müteakip kılınacak cenaze namazı sonrasında Gölbaşı kabristanlığına defnedilecek.

 

Prof. Dr. Oya Akgönenç Muğisuddin Kimdir?

1939 yılında İzmir’de doğdu.

1962 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. The American University Washington DC Uluslararası İlişkiler Bölümünde master ve doktora derecesini aldı.

The American University, Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyeliği, Prodüktivite Merkezi Uzmanlığı, Dünya Bankası Kalkınma Uzmanlığı, Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyeliği ile 21. Dönem Fazilet Partisi ve Saadet Partisinden Ankara Milletvekilliği yaptı.

Türkiye'nin ilk 1. sıradan milletvekili adayı gösterilen kadınıdır.

ESAM Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve Milli Gazete yazarı olarak sayısız makaleler yazdı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Akgönenç, evli ve iki çocuk annesi idi.